close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • POLITYKA

 • 19 października 2013

  Pomnik polskiego etnografa stanął w Muzeum Ajnów w Shiraoi.

  Głównym celem wizyty ministra Bogdana Zdrojewskiego w Japonii było odsłonięcie popiersia Bronisława Piłsudskiego, wybitnego polskiego etnografa, który zajmował się badaniem języka i kultury Ajnów oraz innych ludów Dalekiego Wschodu.

   

  Ceremonia odsłonięcia popiersia z udziałem ministra Bogdana Zdrojewskiego oraz ambasadora RP w Japonii Cyryla Kozaczewskiego, która miała miejsce 19 października w Muzeum Ajnów w Shiraoi na Hokkaido, rozpoczęła się tradycyjnym ajnuskim rytuałem religijnym „kamui nomi”.

   

  W wydarzeniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym wnuk Bronisława Piłsudskiego Kazuyasu Kimura,  przewodniczący Japońsko-Polskiej Ligi Przyjaźni Parlamentarnej Hirofumi Nakasone, wicegubernator Hokkaido Yoshihiro Yamaya, burmistrz Shiraoi Yasuhiko Toda, prezes zarządu Muzeum Ajnów w Shiraoi Katsunobu Nomoto oraz prezes Towarzystwa Ajnów na Hokkaido Tadashi Kato.

   

  Pomnik powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP w Tokio oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

   

  Zobacz artykuły w japońskich gazetach: „Asahi Shimbun”, „Hokkaido Shimbun

  oraz reportaż filmowy: http://youtu.be/apYUmJI2EfU 

   

  1 ceremonia odsłonięcia pomnika
  1 ceremonia odsłonięcia pomnika
  2 ceremonia
  2 ceremonia
  3 popiersie Bronisława Piłsudskiego
  3 popiersie Bronisława Piłsudskiego
  4 Muzeum Ajnów
  4 Muzeum Ajnów
  6 Muzeum Ajnów
  6 Muzeum Ajnów
  5 Muzeum Ajnów
  5 Muzeum Ajnów

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: